ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

ČO ROBIŤ KEĎ: Ako sa zbavíte mŕtveho uhla?

2.1.2017 | Autoporadňa

Mŕtvy uhol je stav, ktorý zapríčiňuje zlé usporiadanie spätých zrkadiel. Automobilky ho riešia senzormi a panoramatickými zrkadlami, no riešenie je omnoho jednoduchšie. Ako sa zbaviť mŕtveho uhla?

Dnešné autá doslova trpia na svoju bezpečnosť. Organizácie ako Euro NCAP vyvíjajú na automobilky enormný tlak z hľadiska ich bezpečnosti. To zapríčiňuje, že sú autá bezpečné pri kolízii či prevrátení. Často je z nich však zlý výhľad kvôli hrubým stĺpikom. To môže zapríčiniť, že auto ktoré ide za vami, jednoducho nemáte šancu spozorovať.

Mnoho vodičov, vrátane mňa do nedávna, nastavuje spätné zrkadlá tak, aby v nich videli zadok svojho auta. Dáva vám to síce dobrú referenciu v priestore, no zväčšujete tým takzvaný mŕtvy uhol. Vlastné auto sledovať nemusíte a za seba vidíte dostatočne vďaka vnútornému spätnému zrkadlu.Bočné spätné zrkadlá teda nastavíme tak, aby sme v nich len tesne nevideli zadnú časť svojho auta. Tomuto nastaveniu treba prispôsobiť aj vnútorné spätné zrkadlo, ktoré musí smerovať presne na zadnú časť auta.

Týmto pádom sa pohľady medzi jednotlivými zrkadlami neprekrývajú, čím sme eliminovali veľkú časť mŕtveho uhla. Nepotrebovali sme na to nič viac, ako využiť potenciál už existujúcich, klasických spätných zrkadiel.

Je to drobnosť, no určite nie zanedbateľná.

Autor: Viktor Baláž

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Autoporadňa