ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

Na takýchto miestach sa tvorí poľadovica aj keď nie je sneh! (+Video)

20.12.2016 | Autoporadňa

Rozdiel medzi dobrým a slabším vodičom je najmä v predvídaní situácií a zohľadňovaní okolností. Dobrý vodič tuší, kde sa môže stretnúť s poľadovicou a to aj v prípade, že neprší a nemrholí.

 
 Pri výjazde z umyvárky sa vytvorímokrý pás, ktorý dokáže veľmi rýchlo namrznúť.
Vďaka sneženiu v posledných týždňoch si už mnohí možnosť poľadovice uvedomili, v prípade teplejšieho počasia a po roztopení sa snehu bude nebezpečenstvo poľadovice pretrvávať. Napríklad v blízkosti autoumyvárok. Najmä tých samoobslužných, kde nie je možnosť auto po umytí osušiť. A to znamená, že pri opúštení samoobslužného boxu z auta tečie veľa vody. A tá je schopná v prípade nulových a mínusových teplôt veľmi rýchlo namrznúť. Práve preto na takých miestach dávať pozor a ak ide pred nami auta, tak si nechať predsalen väčší odstup.

Kde ešte môžem dostať šmyk?

Najmä na mostoch. Vzhľadom na to, že ich odspodu nezohrieva zem, premrzne most mimoriadne rýchlo. Extrémny pozor si treba dávať najmä ak je most zároveň zákrutou, čo je prípad niektorých diaľničných mostov na severe Slovenska. Na cestách druhej a tretej triedy treba dávať pozor najmä na blato na cestách, ktoré na cesty vynesú ťažké mechanizmy a stroje, ktoré pracujú v lese. A mazľavý film blata je rovnako šmykľavý ako ľad. Práve preto treba dávať pozor, ak cesta vedie cez les, prípadne vedľa čerstvo pooraného poľa.

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Autoporadňa