ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

ČO ROBIŤ KEĎ: Natankujete zlé palivo?

19.12.2016 | Autoporadňa

Čo robiť, keď natankujeme zlé palivo? Po dlhých rokoch ste vymenili svoj starý benzínový sedan za naftové SUV a pri tankovaní sa vám ste novému autu dopriali plnú nádrž zo zelenej pištole. Takáto záležitosť dokáže nehoráznym spôsobom pokaziť celý deň. Rozhodne však nerobte paniku.

Čo máte teda robiť, keď natankujete benzín do dízláku, prípadne naopak?

 

Je pár kvapiek zlého paliva dôvodom na odťah? Určite nie, ale...

Pokiaľ ste si uvedomili, že tankujete nesprávne palivo len sekundu po stlačení pištole, nič sa nedeje. Približne 5% nesprávneho paliva sa v objeme nádrže stratí. Pokiaľ máte teda prázdnu 50 litrovú nádrž v naftovom aute a nedopatrením do nej natankujete 2,5 litra benzínu, dosiahli ste hraničnú hodnotu, pri ktorej ešte môžete auto naštartovať a bez problémov odísť. Tento scenár platí aj pri natankovaní benzínu, do naftového auta.

Čo v prípade, že ide o niekoľko litrov?

Ak ste už len o málo „prešvihli" hranicu 5%, vyhnite sa štartovaniu motora. Len to samo o sebe dokáže spôsobiť škodu za stovky eur a v prípade drahších áut si v servise vypýtajú aj omnoho viac.

V prípade, že služby spojené s vaším autom obsahujú aj asistenciu pri nutnosti odťahu, máte v oblasti cesty do servisu vyhraté a nemali by ste platiť nič. Podobné doplnkové služby ale nepokrývajú cenu opravy, prípadne služby spojené s odstraňovaním závad. Vaše auto bude odtiahnuté do najbližšieho všeobecného, prípadne autorizovaného servisu, taktiež v závislosti na podmienkach.

Pokiaľ však vlastníte staršie auto, pripravte sa na zaplatenie odťahu v plnej sume. Cena a čas strávený v servise závisí od typu auta, rozsahu poškodenia a samozrejme od hodinovej sadzby.

1. Pokiaľ je možné na vašom aute jednoducho vypustiť nádrž a vy ste po natankovaní nesprávneho paliva neštartovali motor, pôjde o relatívne jednoduchý a rýchly zákrok.

2. V prípade, že je na vašom aute nutné vymontovať nádrž pred jej vypustením, cena práce a čas výrazným spôsobom stúpnu.

3. Najhorším scenárom je samozrejme nemožnosť jednoducho vypustiť nádrž bez vymontovania a prípad, keď sa auto s nesprávnym palivom v nádrži naštartuje.

4. Dokonale „katastrofickým" scenárom je ale kombinácia predošlého scenáru v spojení s benzínom natankovaným v nádrži naftového auta. Benzín horí pri nižšom tlaku ako nafta a taktiež nemá jej lubrikačné vlastnosti. Táto kombinácia vlastností môže trvale poškodiť dôležité časti palivového systému.

Sumár nakoniec:

- Ceny odťahových služieb sa pohybujú v desiatkach eur. V závislosti od firmy si ale pripravte približne 50 eur na odťah do najbližšieho servisu.

- Pokiaľ ste natankovali viac ako 5% nesprávneho typu paliva do nádrže, rozhodne neštartujte motor

- Pokiaľ asistenčné služby zahŕňajú položku aj pre prípady načerpania zlého typu paliva, určite si ju vypýtajte. Jej ceny sa pohybujú vo vrchnom horizonte okolo 200 eur, no rozhodne vďaka tomu ušetríte hromadu času.

Dúfame, že vám naše rady v prípade nepríjemností pomôžu. Spomínaným situáciám sa však vyhnete len zvýšenou pozornosťou, či nálepkami s farbou pištole, či názvom paliva na veku nádrže.

Autor: Viktor Baláž

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Autoporadňa