ATLAS.SK: Piatok, 24.3.2017
meniny má Gabriel

ČO ROBIŤ KEĎ: Vyberáme PZP?

12.12.2016 | Autoporadňa

Vyjsť na cestu bez vybaveného PZP, je doslova hlúposť. Jednak vám hrozí pokuta rádovo vyššia ako suma, za ktorú by ste poistili vaše auto na celý rok a koledujete si taktiež o infarktové stavy pri oškretí vedľa stojaceho auta na parkovisku. 

Vôbec nejde o zanedbateľnú sumu. Hrozí vám poriadna „pálka" od 16,60 až po hrozivých 3 320 eur. V prvom rade

Zvážte poistenie u malých spoločností, ktoré za sebou nemajú veľkú materskú firmu a niekoľko rokov skúseností na trhu. Nemusí ísť o zlý obchod, no rozhodne idete do menšieho rizika.

Výber PZP

Ďalšou vecou je výber samotného PZP. Ide o rovnaký princíp, ako pri akomkoľvek inom nákupe. Chcete za svoje peniaze čo najviac benefitov, kvality a čo najširší rozsah asistenčných služieb.

Prečo by ste si mali zvoliť vyššie krytie?

Pokiaľ ste vodičom z povolania, prípadne na cestách trávite väčšinu svojho času, nie je úplne od veci zvýšiť krytie vášho PZP. Minimálne limity sú pre poisťovne nastavené do výšky 5 mil. EUR pri škodách na zdraví a 1 mil. EUR pri škode na majetku. Niekedy však najlacnejšie alternatívy stačiť nemusia a zvýšené krytie sa na ročnom poistení neodzrkadlí v žiadnych nekresťanských sumách.

Čo môžete získať navyše?

PZP funguje primárne ako poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. V rámci PZP však poisťovne ponúkajú asistenčné služby, minimálne v základom rozsahu. Navýšenie krytia súvisí samozrejme aj s vyšším počtom asistenčných služieb. Štandardné služby v závislosti od poisťovne obsahujú:

Pomoc v prípade nepojazdného vozidla:

- výjazd technika
- odťah nepojazdného vozidla
- úschova nepojazdného vozidla
- oprava na mieste, ubytovanie
- zabezpečenie náhradného vozidla

Pomoc v prípade poruchy vozidla:

- oprava na mieste
- výjazd technika
- odťah do najbližšieho servisu

Pomoc v prípade krádeže vozidla:

- náklady na spiatočnú cestu
- ubytovanie

V závislosti od dohody a produktu, vám PZP hradí aj nasledovné:

- nedostatok paliva
- defekt pneumatík
- vybitie batérie
- starostlivosť po nehode

Čo je poistenie sedadiel?

Ide o poistenie posádky a vašej zodpovednosti v prípade nehody. Toto poistenie však platí celosvetovo a bez obmedzenia. Zahŕňa nasledovné:o Poistenie zlomeniny a taktiež popáleníno Poistenie odškodnenia v prípade hospitalizácie následkom úrazov spôsobených nehodouo...taktiež, samozrejme, poistenie pre odškodnenie v prípade úrazu pri hospitalizácii v nemocnici

Poistenie sedadiel si viete taktiež vybaviť s rôznou výškou krytia. Pokiaľ teda často, či služobne cestujete s posádkou na palube, je vhodné do zvýšeného krytia zainvestovať čo najviac.-Osobne, či online?Tento výber je už na vašich osobných preferenciách. Systémy pre zriadenie PZP sú už dnes pohodlné a pokiaľ sa priatelíte s technológiami, nemali by ste mať problém so zriadením poistenia po internete.

Autor: Viktor Baláž

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

SPEKTRUM: Zaujímavosti z domova i zo sveta, o ktorých musíte vedieť. Chcete poznať objektívny názor na autá? V rubrike TESTY nájdete stovky recenzií.

 

Video k tejto téme

Ďalšie články zo sekcie Autoporadňa